Alçı sıvanın kullanım alanları

alçı sıva Özellikle inşaat sektöründe kullanılan alçı malzemeler, en çok alçı sıva, kartonpiyer, , hazır bina bölme duvarları yapımında kullanılır. Alçı süsleme dışında duvarlara da sıvanır. Yapılacak yüzeyin temiz olması önemlidir. Hazırlanan alçı harcı ile belli bir kalınlıkta duvara sürülür. Harcın fazlası sıyrılır. Alçıpan mekanlarda kullanılan bir malzemedir. Alçıpan ortası alçı, iki yüzü karton kaplı düz plakalardır. Duvar ve asma tavan inşaatlarında kullanılır. Kartonpiyer kullanımı hem dekorayon olarak hem de tesisat kurulumlarında saklama unsuru olarak uygulanır. Kalıplara dökülerek hazrılanan ve gereken yere uygulanan kartonpiyerler hem ekonomik hem de kolay uygulanabilirliği açısından çok kullanışlıdır.

Yapı malzemeleri olarak ucuz, şık ve kolay uygulanan alçı iç mekanlarda güvenle kullanılır. Duvar, , kartonpiyer, yapımında alçı malzeme kullanılır. İç mekan tavan ve duvar süslemelerinde farklı tasarımlarla uygulanabilir. Ayrıca gizli ışık uygulaması için ideal olan bir malzemedir.

kalsiyum sülfat olan doğada bulunan hafif bir taştır. Yapı malzemesi olarak alçı belli bir işlemeden geçirildikten sonra kullanılır. parçalanarak değirmenlerde öğütülür. 120 derecelik fırınlarda ısıtılarak değirmenlerden geçirilir ve halini alır. Ortaya çıkan bu alçı malzeme su ile karıştırıldığında kalıplarla yapılan duvar ve tavan süslemeleri ortaya çıkar. Kalıpla şekil verildikten yarım saat sonra alçı donmuş olur. Veya parçalanır, değirmenlerden geçirilir ve 450 derecelik fırınlarda iyice ısıtılır. Değirmenlerden tekrar geçirilir ve kullanıma hazır hale gelir. Bu şekilde yapılan alçı şekil verildikten sonra birkaç hafta içinde donar.  İşlendikten sonra dayanıklı bir madde halini alır.

Alçı taşı zararlı bir madde olmadığı için iç mekan süslemeleri nde, dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan bir yapı malzemesidir. Alçı malzeme bakteri üretmeyen bir malzeme olup rutubet dengesi sağlar. Kolay şekil alır, hafiftir, ses ve ısı yalıtımı özelliği olduğundan iç mekan inşaat malzemeri olarak kullanılır. Diğer inşaat malzemerinden çok daha az enerjiyle ve ucuz olarak işlemden geçirilir. Alçı yapı malzemesi yapısı gereği konut içinde kullanıldığında doğal klima özelliği verir. Kışın evdeki ısıyı emerek evi sıcak tutar. Yazın da serin tutar.

Bunlarda var

, , ,
One comment on “Alçı sıvanın kullanım alanları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir