Çatı kaplama malzemeleri

Günümüzde, bir çatının yapılması, çeşitli yerel ve uluslararası mimari yasalara tabidir. Bir çatının dizaynında kullanılan malzemeleri , nasıl yapıldığı ve dayanıklılığı yasalarla belirlenmiştir. malzemeleri, muz yaprakları, alüminyum, önceden dökülmüş beton vb. olabileceği gibi, en yaygın kullanılanları, , atermit, kiremit ve şıngıldır. Dünyanın birçok yerinde çatı olarak seramik kiremitler tercih edilir.

Çatılar, bir binanın en zor erişilebilen noktaları oldukları için, yapılırken dayanıklı bir şekilde inşa edilmeleri oldukça önemlidir. Yenileme, tamir gibi ihtiyaçların daha az ortaya çıkması için dayanıklı yapılmış çatılar gerekmektedir. Doğru yapılmış çatı, kaplama, ve su geçirmeme özellikleri taşımalıdır. Çatı altında oluşturulacak havalandırma çatının ömrünü uzatmakta ve dayanıklı bir çatı oluşturmaktadır. Çatı, bir binanın en üst yüzeyini örtmek için yapılır. Binayı özellikle suyun meydana getirebileceği hasarlara karşı korur. Çoğu ülkede, çatının birincil kullanım amacı, yağmura binaları yağmura karşı korumaktır. Binanın yapısına bağlı olarak, çatı ayrıca sıcağa karşı, güneş ışığına karşı, soğuğa karşı ve rüzgara karşı da binaları korumak için kullanılabilir. Ülkemizde çatı izolasyonu nun sorun çıkarmasından dolayı, insanlar ahşap çatı dan uzak durmaya çalışmışlardır. Ahşap yerine kiremit çatı kullanarak bu sorunu çözmeye çalışmışlardır. Yoğun olarak tercih edilen bir diğer yöntem çatı kaplama sistemleri dir.Ve bu sistem genel olarak alüminyum çatı örtüsü kullanılarak yapılmaktadır. çatılar insanların sosyalleşebileceği ve hava alabileceği mekanlar olduğu için daha tavsiye edilir. Ancak çatı kullanabilmek için iyi bir su yalıtımı yapılması gerekmektedir. Özellikle çatılardaki su yalıtımında özellikle kristal üreten çimento bazlı malzemeleri kullanmanız çok daha iyi olur. Çünkü kristalize malzemeler betonun içindeki kılcal çatlakları nüfuz edip buraları camlaştırıp tıkadıkları için sırf betonun üzerinde bir su yalıtımı yerine betonun içinde de bir su yalıtımı sağlanmış olur. Ayrıca bu malzemeler, klasik örtü olarak tanımlanan bir örtü tabakası da sağlar ve yarı esnek yapısıyla çatlaklara veya kırılmalara karşı rahatlıkla su yalıtımında kullanılabilirler.

Çatı tipleri ne göre farklı farklı su yalıtımı vardır. Ahşap çatılarda, çatılar da, üzerine kaplama elemanı olarak memranlar şingıllar kullanılabilir. Yatay ve teras çatılarda, seramik altında çimento tarzı malzemelerle su yalıtımı en tercih edilen şekilleriyle sağlanmış olur. İnşaat tekniklerinin gelişmesiyle birlikte, enerji tasarrufu sağlayan çatı örtüleri nin de kullanımı yaygınlaşmıştır. Hava geçirmeyecek şekilde oluşturulan çatı sayesinde enerji tasarrufu sağlanır. Çatının iç tarafına yerleştirilen hava ve buhar bariyerleri, nemin izolasyonu etkilememesini sağlayarak oldukça fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Bunlarda var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir