Dış cephe Kaplamaları

mantolama Binalarımızın ömrünü uzatan ve ısı dan tasarruf sağlamıza yarayan binalarımızın dış cephe kaplamalarının çeşitlerini merak edenler için bu yazımızda tüm merak ettiklerinizi bulacaksınız. Isı yalıtım sistemleri denildiğinde ilk akla dış cephe gelmektedir. Isı yalııtmında kullanılan malzemeler oldukça çeşitlidir.

Binamızın ısı yalıtım için 3 yöntemimiz var. Bunlardan biriside panel kaplamadır.

  • XPS ( Extrüde Polistren Levhalar ) ile Panel Kaplamalar
  • ( Expanded Polistiren Levhalar ) Yapılan Mantolama
  • Taş yünü kaplamalar kullanılarak yapılan ısı yalıtımı

Bizim size kaplamalar arasında tavsiye edebileceğimiz bildiğimiz strafor olan Expanded Polistiren levhalardır. Expanded Polistiren levhalar daha açık gözenekli yapıya sahip olduklarından binanızın alması çok daha kolay olmaktadır. içerdeki suları engellenmiş olunur.

Panel dışında 2. bir yöntem ise yeni jenerasyon ürünleri olan ısı yalıtım sıvalarıdır. Isı yalıtım sıvalarının özelliği tuğla ile örülü duvarlarınızı içten ve sıvayacaksınız herhangi bir mantolama ve panel kaplamadan önce ısı yalıtım sıvalarında bir panele gerek kalmıyor. Sadace suya karşı dayanıklılığını artırmak için macun kullanabilirsiniz. Üzerine boya sürülür. Bu şekilde hem kaba sıvası yapmış olur, hemde ısı yalıtımı yapmış olursunuz.

Isı yalıtım yöntemlerinden bir diğeride Nasa’nın geliştirdiği ısı yalıtımı dır. Isı Yalıtımı seramik küreciklerden oluşuyor. İçi vakumlanmış havası olmayan kum tanecikleri düşünebilirsiniz bunlar boya ile kullanılıp seyretilmiştir. %30 oranında bir ısı yalıtımı sağlar.

Bunlarda var

, , ,
2 comments on “Dış cephe Kaplamaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir